Polsko-duńska współpraca na rynku towarów luksusowych
Ambasador H. Mościcka-Dendys odwiedziła kopenhaską giełdę skór zwierząt futerkowych, gdzie polskie produkty cieszą się coraz większym uznaniem.
Ambasador Henryka Mościcka-Dendys odwiedziła kopenhaską giełdę skór zwierząt futerkowych, gdzie polskie produkty cieszą się coraz większym uznaniem. Giełda Kopenhagen Fur jest globalnym liderem w obrocie skórami z przeznaczeniem na futra i produkty futrzarskie.
„Cieszę się, że produkt opatrzony etykietą „Made in Poland” znajduje uznanie na europejskich i światowych rynkach. Polska jest drugim po Danii producentem skór zwierząt futerkowych w Europie. Produkujemy najlepszej jakości skóry na świecie, a Polscy hodowcy dbają o dobrostan zwierząt poprzez odpowiednie warunki hodowli, odpowiednią selekcję i odpowiednią karmę dla zwierząt” – powiedziała ambasador Mościcka-Dendys podczas spotkania z Jesperem Uggerhøjem, prezesem Kopenhagen Fur oraz Sanderem Jacobsenem, dyrektorem ds. komunikacji ww. firmy. Organizowane pięciokrotnie w ciągu roku aukcje Kopenhagen Fur obejmują około 60% handlu skórami na świecie. Na każdej z nich sprzedaje się m.in. skóry norek, lisów, szynszyli czy soboli o łącznej wartości przekraczającej 260 mln EUR podczas jednej aukcji.
Polska jest po Danii drugim w Europie producentem skór zwierząt futerkowych. Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ponad stuletnią tradycję, Polska odgrywa też ważną rolę w produkcji globalnej. Udział skór z Polski w handlu światowym wynosi aż 18%, zaś razem z Danią stanowi to ponad 40%. Są one przedmiotem obrotu na giełdach w Kopenhadze, Helsinkach i Toronto. Duńscy partnerzy zaznaczyli, że blisko współpracują z polskimi hodowcami, wspierają ich wiedzą i fachowym doradztwem, przy czym polskie hodowle stosują najwyższe światowe standardy, a polscy wytwórcy biorą aktywny udział w realizacji programu certyfikacji WelFur, w ramach którego odbywać się będzie kontrola warunków hodowli norek i lisów w całym cyklu produkcyjnym, od farmy do sprzedaży na aukcji. Proces certyfikacji ma na celu dalszą poprawę warunków hodowli oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom opinii społecznej i organizacji proekologicznych, które walczą o dobrostan zwierząt. Plan wdrożenia WelFur zakłada, że od grudnia 2019 r. skóry norek i lisów, które nie będą posiadały certyfikacji WelFur, nie będą mogły być sprzedawane na giełdach Kopenhagen Fur, Saga Fur (Finlandia) i NAFA (Kanada).
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl