18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Spotkania opłatkowe w Kopenhadze i Viborgu

spotkania-oplatkowe-w-kopenhadze

Spotkania opłatkowe w szkołach polskich w Kopenhadze i Viborgu

W miniony weekend w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych przy Ambasadzie RP w Kopenhadze oraz w Filii w Viborgu odbyły się coroczne jasełka, tradycyjnie już przygotowane przez uczniów SPK.

10 grudnia w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych przy Ambasadzie RP w Kopenhadze oraz w Filii w Viborgu odbyły się coroczne jasełka, tradycyjnie już przygotowane przez uczniów SPK.

W Kopenhadze w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprawiło wszystkich obecnych wspólne śpiewanie kolęd przy choince oraz kiermasz przygotowanych przez uczniów SPK pierników i ozdób świątecznych. Dużo radości sprawiło także rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu polonistycznego „To nie jest tylko baśń… Czy historia tytułowej Dziewczynki z zapałkami zdarza się w dzisiejszych czasach?” oraz konkursu wiedzy o Polsce – „Przez regiony”. W spotkaniu uczestniczyła konsul RP Dobrosława Siemianowska, która podziękowała dzieciom za wspaniałe prace konkursowe, zarówno literackie, jak i plastyczne oraz za stworzenie prawdziwej polskiej atmosfery zbliżających się Świąt podczas spotkania.

Z kolei w Viborgu tradycyjnym jasełkom oraz kolędowaniu towarzyszyło opłatkowe spotkanie przy przygotowanym przez rodziców wigilijnym stole. Z rąk św. Mikołaja dzieci otrzymały edukacyjne upominki. Ambasador Henryka Mościcka-Dendys dziękując za zaproszenie do wspólnego świętowania podkreślała: „Nauka języka oraz pielęgnowanie polskich zwyczajów i tradycji pozwalają budować w naszych dzieciach poczucie tożsamości oraz związku z Polską. Jestem wszystkim Państwu, rodzicom, wdzięczna za wysiłek, który podejmujecie spędzając soboty wraz z dziećmi w polskiej szkole”.  Spotkanie z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz radą rodziców SPK w Viborgu było też okazją do szerszej dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoi edukacja polonijna oraz problemów Polaków mieszkających w Środkowej i Północnej Jutlandii.

Nagrody konkursowe zostały ufundowane w ramach funduszy polonijnych  Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Spotkania opłatkowe w SPK – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości