18.5 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Współpraca Polski i Danii – promocja

Wspolpraca-Polski-i-Danii-promocja

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii chcą bliższej współpracy

 

„W oparciu o istniejące relacje Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Danii, Grzegorz Schetyna i Martin Lidegaard, podjęli decyzję o promowaniu wzmocnionej współpracy politycznej” – zaznaczyli szefowie dyplomacji obu państw w przyjętym w poniedziałek Wspólnym Komunikacie.

Dokument dotyczy takich dziedzin jak: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, ochrona środowiska i energia, planowanie przestrzenne i rozwój budownictwa mieszkaniowego, przemysły kreatywne i innowacyjne, rynek pracy, polityka społeczna i dobrobyt, badania naukowe i edukacja, żywność i rolnictwo, administracja elektroniczna (e-administracja).

„Wspólny Komunikat jest podsumowaniem wielomiesięcznych uzgodnień między polskimi i duńskimi ministerstwami i odnosi się do obszarów zidentyfikowanych jako szczególnie perspektywiczne we współpracy obu państw” – czytamy we wspólnym oświadczeniu. Ministrowie zaznaczają w nim, że wyraźnie rozwijają się kontakty gospodarcze i biznesowe pomiędzy Polską i Danią, a wydany komunikat „odpowiada na potrzebę usystematyzowania i ukierunkowania współpracy oraz rozszerzenia jej o nowe elementy i tematy szczególnie interesujące dla obu stron”.

W dziedzinie polityki zagranicznej Polska i Dania blisko współpracują w polityce europejskiej i bezpieczeństwa na forum Unii Europejskiej i NATO. Są też bliskimi partnerami w regionie Morza Bałtyckiego i w programach Partnerstwa Wschodniego. Pierwszym praktycznym wyrazem realizacji zapisów komunikatu, będzie wspólna wizyta ministrów spraw zagranicznych Polski, Danii oraz szwedzkiej minister spraw zagranicznych Margot Wallstrӧm w Tbilisi 14 kwietnia.

Koordynować współpracę i odpowiadać za okresowe aktualizowanie jej zakresu będą ministerstwa spraw zagranicznych obu państw.

Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości