18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Wzrost eksportu a konkurencyjność duńskich firm

Wzrost-eksportu-a-konkurencyjnosc-dunskich-firm

Optymistyczne oczekiwania wzrostu eksportu

 

Duńskie władze oczekują, że eksport Danii w 2015 r. wzrośnie o 6,2%. W opinii administracji rządowej wpływ na wzrost eksportu to efekt poprawy konkurencyjności duńskich firm, korzystny kurs wymiany walut, niższe ceny ropy i pozytywna perspektywa wzrostu gospodarczego w UE i USA.

Duński minister spraw zagranicznych Kristian Jensen stwierdził, że jest to dobra wiadomość dla gospodarki duńskiej, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że wciąż istnieje konieczność – zgodnie z jednym z rządowych priorytetów – wzmocnienia sektorów eksportowych w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w kraju.

Mimo, że perspektywy wzrostu dla gospodarki światowej w 2015 r. zostały obniżone z 2,8% w lutym do 2,5% w sierpniu, pozytywne perspektywy dla duńskiego eksportu opierają się na połączeniu korzystnych kursów wymiany walut i znacznej poprawy – więcej aniżeli oczekiwano – wyników eksportu w pierwszych sześciu miesiącach br.

Duński eksport do USA i Chin w pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. wzrósł w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej o ponad 20%, a do Niemiec o 8%.

Przewiduje się, że w 2016 r. duński eksport wzrośnie o kolejne 5,4%.

Źródło: copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości