-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

57 procent Europejczyków w dziewięciu krajach nie posiada wiedzy na temat raka płuc

57-procent-Europejczykow-w-dziewieciu-krajach-nie-posiada-wiedzy-na-temat-raka-pluc

57% Europejczyków przyznaje się do braku wiedzy o raku płuc – wyniki badania TNS

Nowe badanie opinii publicznej zrealizowane przez TNS na zlecenie Bristol-Myers Squibb i Lung Cancer Europe pokazało, że 57% Europejczyków w dziewięciu krajach nie posiada wiedzy na temat raka płuc, a wielu też nie ma świadomości na temat skutków i powagi choroby.

Aktor Jack Huston, gwiazda bijącego rekordy popularności serialu telewizyjnego „Zakazane imperium”, a także mającego wejść wkrótce na ekrany kin remake’u filmu „Ben-Hur”, wystąpił w nowej, ważnej roli, zachęcając Europejczyków do podjęcia działań w zakresie walki z rakiem płuc w ramach programu The Next Lung Cancer A.C.T., którego przesłaniem jest: bądź świadomy (be Aware), badaj się (get Checked) i rozmawiaj (Talk) z lekarzem na temat raka płuc. Po śmierci dziadka aktora spowodowanej chorobą płuc, a także stracie najlepszego przyjaciela i mentora, Peter’a Blythe’a, który zmarł na raka płuc, Jack Huston zdecydował się zaangażować w działania prowadzone przez Bristol-Myers Squibb oraz największą organizację reprezentującą i działającą na rzecz pacjentów chorych na raka płuc, ich rodzin i osób, które pokonały tę chorobę – Lung Cancer Europe (LuCE), by sprawdzić wiedzę społeczeństwa, zwłaszcza osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na raka płuc, na temat choroby w ramach programu The Next Lung Cancer A.C.T.

Rak płuc jest głównym zabójcą wśród nowotworów złośliwych w Europie. Co roku odbiera życie około 353 000 Europejczyków, co oznacza, że choroba ta jest przyczyną większej liczby zgonów niż rak piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. W Europie rak płuc jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Pomimo rosnącej częstotliwości występowania tej choroby, wyniki nowego badania przeprowadzonego wśród ponad 8 200 uczestników w dziewięciu krajach w Europie pokazały, że wiedza społeczeństwa na temat raka płuc jest na bardzo niskim poziomie – prawie sześć osób na dziesięć (57%) biorących udział w badaniu, przyznaje się do braku wiedzy na temat tej choroby. Ponadto, jedna na pięć osób (20%) nie potrafiła określić objawów raka płuc, takich jak uporczywy kaszel, a jedna na dziesięć osób (10%) nie znała czynników ryzyka, takich jak narażenie na dym tytoniowy.

Jack Huston, wraz z osobami działającymi na rzecz walki z rakiem płuc i lekarzami onkologami, zaprezentował wyniki przeprowadzonego badania podczas Europejskiego Kongresu Onkologicznego (ECC) 2015, który odbył się w Wiedniu, a także krótki film pokazujący osobiste historie osób chorych na raka płuc.

„Podobnie jak wielu Europejczyków, wiem z własnego doświadczenia, jak bardzo druzgocący wpływ na rodzinę ma rak płuc” – powiedział Jack Huston, i dodał: „Dołączyłem do programu The Next Lung Cancer A.C.T. w nadziei, że zdołam przekonać innych, jak duże znaczenie ma świadomość czynników ryzyka i objawów raka płuc oraz jak najszybsze podjęcie działań w tym zakresie.”

Wyniki badania TNS na zlecenie Bristol-Myers Squibb i Lung Cancer Europe pokazały, że:

– sześć na dziesięciu respondentów (62%) uważa, że rak płuc jest chorobą palaczy, choć palenie tytoniu jest tylko jednym z czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę,

– 45% respondentów sądzi, że rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet, a jedynie 8% wskazało na raka płuc,

– blisko połowa wszystkich respondentów (46%) w ogóle nie rozważa, że mogą zachorować na raka płuc, włączając w to 43% osób, które miały przypadek raka płuc w rodzinie oraz 36% osób palących regularnie tytoń,

– osiem na dziesięć osób (83%) nigdy nie rozmawiało na temat raka płuc z lekarzem, dotyczy to także niemal takiej samej liczby osób palących tytoń (77%),

– po wzięciu udziału w badaniu, większość respondentów (90%) wyraziła gotowość do podjęcia działań w kierunku obniżenia ryzyka zachorowania na raka płuc, m.in. poprzez ograniczenie narażenia na czynniki kancerogenne (substancje i środki rakotwórcze) (50%), ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy w wyniku biernego palenia tytoniu (48%) oraz konsultacje lekarskie (43%).

„To kluczowy czas, jeśli chodzi o walkę z rakiem płuc – choroba ta pozostaje ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Europie, jednak otrzymujemy doniesienia o obiecujących badaniach w zakresie leczenia raka płuc” – powiedział Regine Deniel Ihlen, członek zarządu LuCE, który sam chorował na raka płuc. „Dlatego właśnie teraz ludzie powinni podejmować działania polegające na zdobywaniu wiedzy na temat tej choroby, badaniu się i konsultowaniu się w tym zakresie z lekarzem” – dodał Regine Deniel Ihlen.

„Misją Europejskiej Organizacji Onkologicznej jest m.in. pomaganie ludziom w zrozumieniu objawów, które wskazują, że mogą być chorzy na raka, a także podnoszenie ich świadomości na temat sposobów zapobiegania tej chorobie” – powiedział prof. Martine Piccart, Prezes Europejskiej Organizacji Onkologicznej (European CanCer Organisation, ECCO). „Dlatego cieszymy się, że możemy być gospodarzami inauguracji tej kampanii i mamy nadzieję, że przyniesie ona oczekiwane efekty” – dodał prof. Martine Piccart.

„W Bristol-Myers Squibb walczymy z rakiem płuc poprzez prowadzenie badań w zakresie onkologii i wspieranie społeczności osób dotkniętych tą chorobą na całym świecie” – poinformował Emmanuel Blin, wiceprezes, Dyrektor ds. handlowych, polityki i działalności w Bristol-Myers Squibb, i dodał: „Program The Next Lung Cancer A.C.T. jest wyrazem naszego stałego zaangażowania we wspieranie osób dotkniętych rakiem płuc i zagrożonych zachorowaniem na tę chorobę poprzez dostarczanie im wiedzy, aby mogły one lepiej poznać czynniki ryzyka i podejmować odpowiednie działania.”

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości