15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

W Kopenhadze otwarcie Model European Parliament

model-european-parliament

Otwarcie Model European Parliament 2016 w Kopenhadze

Polscy uczniowie szkół średnich uczestniczą w 45. Sesji młodzieżowego Parlamentu Europejskiego.

31 października w historycznej auli Uniwersytetu Kopenhaskiego miała miejsce inauguracja Model European Parliament (MEP) – inicjatywy non-profit, powołanej w 1994 r. w Hadze przez Annę i Leopolda van Sminia jako program kształtujący przyszłe elity europejskie i liderów politycznych w duchu integracji europejskiej i pokojowej współpracy na naszym kontynencie. W programie uczestniczą delegaci – młodzież licealna i gimnazjalna z krajów członkowskich UE, kandydujących, a także trzecich (w tym roku po raz pierwszy z Indii i Rosji). Celem MEP jest edukowanie uczniów i nauczycieli na poziomie szkół średnich w obszarze historii integracji i współpracy europejskiej, w duchu lepszego zrozumienia wspólnoty interesów poszczególnych narodów Europy oraz funkcjonowania instytucji europejskich. MEP rozwija także świadomość i wrażliwość na sprawy publiczne oraz szacunek wobec różnorodności kulturowej Europy. Program dzieli się na sekcje regionalne: regionu Morza Bałtyckiego, regionu Europy Zachodniej, regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz regionu Morza Śródziemnego, zarządzane przez regionalnych koordynatorów. Sesje regionalne mają miejsce raz lub dwa razy do roku, natomiast „paneuropejskie” – co dwa lata.

W trakcie ceremonii inauguracyjnej głos zabrali m.in. Nina Nørgaard, reprezentująca MEP w Danii, Lykke Friis, Prorektor Uniwersytetu Kopenhaskiego, Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji oraz Gotfried Oehl (MEP Europe). Patronat nad wydarzeniem objęło ok. 30 ambasadorów akredytowanych w Kopenhadze, w tym Ambasador RP Henryka Mościcka-Dendys.

W tegorocznej sesji europejskiej Model European Parliament udział bierze pięcioro uczniów z Polski oraz towarzyszący im nauczyciel, pan Adam Czerwoniec. Polscy delegaci biorą udział m.in. w pracach następujących komisji: spraw zagranicznych, spraw ekonomicznych i walutowych, zatrudnienia i spraw społecznych, praw kobiet i równości płci oraz energii, przemysłu i badań.

Zakończenie kopenhaskiej konferencji Model European Parliament zostało zaplanowane na 4 listopada br. i odbędzie się w historycznym gmachu Starej Giełdy.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Model European Parliament w Kopenhadze – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości