22.4 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Budowa metra w Kopenhadze – kara grzywny dla budowniczych

Budowa-metra-w-Kopenhadze-kara-grzywny-dla-budowniczych

Budowniczy kopenhaskiego metra ukarani grzywną 22 mln DKK

 

Jedna z włoskich firm budowlanych Cipa, podwykonawca projektu budowy metra w Kopenhadze, została zobowiązana do zapłaty grzywny w wysokości 22 mln DKK z tytułu niedoszacowanych wynagrodzeń. Nałożona kara jest największą w historii Danii w kontekście tzw. dumpingu płacowego.

Duński sąd pracy orzekł na korzyść duńskiego związku zawodowego 3F, który pozwał firmę za systematyczne niedoszacowanie i pomniejszanie wypłat polskim, rumuńskim, i włoskim pracownikom. W opinii 3F proceder ten trwał ponad dwa lata, a stawka godzinowa wynosiła 55 DKK/godz., tj. ok. połowy tego, co winno być płacone w oparciu o podpisany układ zbiorowy. Ponadto według 3F, firma Cipa manipulowała niedoszacowanymi i fikcyjnymi zaliczkami na poczet wypłacanych pensji.

Główny wykonawca metra w Kopenhadze, który zlecił podwykonawstwo firmie Cipa stwierdził, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, potrzebuje obecnie czasu celem przeanalizowania tak poważnego zarzutu i orzeczenia dotyczącego naruszenia układu zbiorowego. Rzecznik zapewnił, że metro będzie gotowe w ustalonym terminie, mimo że projekt już jest poważanie opóźniony.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości