15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Młodzi naukowcy inspirują nauką na YouTube

mlodzi-naukowcy-inspiruja-nauka-na-youtube

Experimentum Simplex – młodzi naukowcy popularyzują naukę

Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów szkół doświadczeniami z chemii i fizyki. Nagrali krótkie materiały filmowe, które mogą okazać się bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręcznika.

Experimentum Simplex to seria filmów nagranych przez młodych popularyzatorów nauki z polskich uniwersytetów. Krótkie doświadczenia przedstawiają pozornie proste reakcje chemiczne i fizyczne. Wszystkie zostały dokładnie i przystępnie opisane: naukowcy tłumaczą dlaczego dana reakcja zachodzi, na czym polega i jak wpływać na jej przebieg.

Tematy dotyczą rozmaitych zjawisk: od najprostszych i codziennych jak odbarwianie się srebra, po bardziej skomplikowane jak wytwarzanie kolorowych płomieni. Nie zabrakło również poważniejszych tematów – naukowcy zaprezentowali np. w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.

Współautorką materiałów jest dr Monika Koperska – laureatka konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab oraz ambasadorka kampanii Zawód Naukowiec. Materiały można obejrzeć w serwisie Youtube.

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nauka.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości