18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polska i Europa w kontekście Bałtyku

Polska-i-Europa-w-kontekscie-Baltyku

Zjazd historyków o Polsce i Europie w kontekście Bałtyku

 

Bałtykowi, jako jednemu z ważnych spoiw łączących społeczeństwa europejskie, poświęcony jest rozpoczynający się w czwartek w Szczecinie zjazd historyków. Naukowcy będą dyskutowali o gospodarce, wojnach czy kulturze widzianych przez pryzmat problematyki morskiej.

XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich pod hasłem „Polska-Bałtyk-Europa” to próba szerokiego spojrzenia na historię Polski i Europy w kontekście przede wszystkim Bałtyku, ale także szerszym, traktującym morze, jako istotny czynnik rozwoju. Naukowcy proponują przyjrzenie się z tego punktu widzenia m.in. różnym formom rywalizacji o wpływy, kontaktom nawiązywanym dzięki morzom, myślom politycznym czy szansom rozwojowym nadmorskich regionów.

Jak powiedziała PAP dr Małgorzata Cieśluk z Uniwersytetu Szczecińskiego, który jest w tym roku gospodarzem zjazdu, jednym z ponad 50 zaplanowanych sympozjów będzie spotkanie poświęcone południowemu Bałtykowi, który był przestrzenią ważnych przełomów kulturowych w średniowieczu. Zaplanowano m.in. wystąpienia na temat znaczenia tych ziem dla rozwoju kultury zachodu, jak również śladów tamtych przemian, widocznych do dziś – dodała.

Kolejne sympozjum będzie poświęcone wojnom prowadzonym na morzu. „Naukowcy postawili sobie za cel obrad podjęcie dyskusji nad możliwością opracowania nowoczesnej syntezy dziejów wojen na morzu, w tym także tych prowadzonych na Bałtyku” – powiedziała Cieśluk. Wśród prelegentów są historycy zajmujący się wojnami toczonymi na morzu od starożytności po drugą wojnę światową. Obok historyków reprezentujących większość polskich ośrodków uniwersyteckich, będzie można wysłuchać także naukowców z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Politechniki Gdańskiej.

Z kolei szeroko rozumianym związkom kulturowym, łączącym społeczeństwa basenu Morza Śródziemnego i Bałtyku będzie sympozjum zatytułowane „Europa Śródziemnomorska i Europa Bałtycka”.

Naukowcy przyjrzą się także rywalizacji państw na morzach europejskich, koncentrując się przede wszystkim na wydarzeniach od XIX w. do drugiej wojny światowej. „Pojawią się m.in. wystąpienia mówiące o próbach zawłaszczania obszarów morskich przez Wielką Brytanię, Niemcy czy Rosję w kontekście gospodarczym. Jednym z wielu ciekawych tematów będą brytyjsko-islandzkie tzw. wojny dorszowe” – powiedziała Cieśluk.

Bałtyk to także polityka i tej kwestii poświęcone będzie spotkanie na temat różnych nurtów dziewiętnastowiecznej i dwudziestowiecznej polskiej myśli politycznej.

„Solidna dawka wiedzy oferowana przez zjazd, a dotycząca różnych aspektów historii, może dać podstawę do tego, żeby myśleć o przyszłości. Chociażby o tym, jak w nowy sposób możemy postrzegać znaczenie mórz w bardzo dynamicznie zmieniającej się współczesnej Europie” – dodała Cieśluk.

Patronat honorowy nad zjazdem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Spotkanie, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Historyczne, potrwa do niedzieli 21 września. Spodziewanych jest na nim ponad dwa tysiące naukowców i ludzi zainteresowanych historią z kraju i zagranicy.

PAP – Nauka w Polsce

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości