-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

Jak Duńczycy walczą z kryzysem w rolnictwie

Jak-Dunczycy-walcza-z-kryzysem-w-rolnictwie

Duński rząd ustanowił fundusz w wysokości 2 mld DKK na rzecz walki z kryzysem w sektorze rolnictwa.

 

Minister ds. biznesu Henrik Sass Larsen zaproponował wspólne działanie na rzecz wypracowania porozumienia między sektorem rolnym a finansowym, celem bezpośredniego wsparcia rolników i ich oddłużenie.

Kapitał funduszu będzie tworzył wkład inwestorów prywatnych działających w sektorze emerytalnym i hipotecznym i będzie wynosił 1,5 mld DKK. Fundusz będzie uzupełniony o kwotę 0,5 mld DKK z budżetu państwa. Kapitał funduszu będzie przeznaczony na dopłaty dla rolników i zmniejszenie spłaty ich zadłużenia lub dla niwelowania zadłużenia przy przekazywaniu zadłużonych gospodarstw młodszemu pokoleniu duńskich farmerów.

Henrik Sass Larsen stwierdził: „rolnictwo i przemysł spożywczy mają duże znaczenie dla gospodarki duńskiej. Zdrowy sektor rolny stwarza podstawy dla modernizacji i zwiększania inwestycji, które są korzystne dla wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy na terenie całego kraju. W momencie wychodzenia z kryzysu gospodarczego, musimy rozwiązać dominujące problemy sektora, jak fala upadłości, wysoki poziom zadłużenia i niska płynność finansowa”.

Lider opozycji Lars Løkke Rasmussen z zadowoleniem przyjęła inicjatywę, jednak stwierdził, że do chwili stworzenia dla sektora rolnego takich samych warunków, w jakich przychodzi funkcjonować zagranicznym konkurentom, żadne pieniądze nie wystarczą do rozwiązania problemu. Zaakcentował, że po wygraniu wyborów, przeforsuje 16-punktowy plan działania z myślą o poprawie warunków dla rolników.

Źródło: copenhaged.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości