18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Jeden z ostatnich żyjących w Danii polskich weteranów

Polski-weteran-w-Danii

Nominacja oficerska dla weterana II wojny światowej

Pan Edmund Antkowiak, jeden z ostatnich żyjących w Danii polskich weteranów II wojny światowej otrzymał nominację na kolejny stopień oficerski.

Porucznik Edmund Antkowiak, jeden z ostatnich żyjących w Danii polskich weteranów II wojny światowej, otrzymał decyzją Ministra Obrony Narodowej RP nominację na kolejny stopień oficerski. Uroczystość wręczenia nominacji na stopień Porucznika, odbyła się w Nyborg na wyspie Fionia, gdzie od wielu lat zamieszkuje rodzina Antkowiaków.

Historia życia Pana Edumunda Antkowiaka, który w 1958 r. przybył do Danii, zainspirowała historyka dr Roberta Petersena do napisania artykułu pt. „Polski partyzant”, w którym to tekście znalazł się nie tylko opis wojennych zmagań młodego Polaka, ale także szerszy kontekst przebiegu II wojny światowej na terenie Polski – kraju, który padł ofiarą dwóch totalitarnych sąsiadów, stosujących wobec jego obywateli wyjątkowo brutalne metody.

Artykuł Robert Petersena „Den polske partisan” (w polskim tłumaczeniu), można przeczytać tutaj: http://www.kopenhaga.msz.gov.pl/resource/3eb313f5-8b8e-4b99-b3e7-15798e2aa222:JCR

Oryginał artykułu został opublikowany po raz pierwszy na stronie krigsvidenskab.dk.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Uroczystość nadania stopnia oficerskiego – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości