15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Kopenhaga pozostaje daleko w tyle w walce o przyciąganie inwestycji zagranicznych

Kopenhaga-zostaje-daleko-w-tyle-w-walce-o-przyciaganie-inwestycji-zagranicznych

Kopenhaga przegrywa w międzynarodowych inwestycjach

 

Kopenhaski region pozostaje daleko w tyle w porównaniu z innymi północnymi miastami europejskimi w walce o przyciąganie inwestycji zagranicznych, w tym również w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Z najnowszego raportu kopenhaskiego ratusza wynika, że w latach 2009-2014 uruchomiono w kopenhaskim regionie stołecznym i pozostałych częściach Zelandii 232 inwestycje zagraniczne. Co prawda Kopenhaga wygrała w zestawieniu ze Sztokholmem, ale znacząco odstawała od konkurujących miast, tj. Helsinek, Berlina, Hamburga, Amsterdamu i Dublina. W tym samym 5-letnim okresie stworzono 5.751 nowych miejsc pracy. Również i w tym zestawieniu Kopenhaga znacząco odstawała od sześciu rywalizujących miast.

Burmistrz Kopenhagi Frank Jensen przyznał „pozostajemy w tyle, mimo że warunki inwestycyjne są u nas sprzyjające, dzięki czemu możemy przybliżyć się do innych konkurujących dużych miast, co jest naszym celem”.
Kopenhaski ratusz uruchomił szereg inicjatyw mających na celu przyciągnięcie dużych międzynarodowych firm. Jedną z inicjatyw było zawiązanie współpracy 46 gmin z kopenhaskiego regionu stołecznego z 33 ze Skanii, znajdującej się w południowej części Szwecji.

Burmistrz Kopenhagi stwierdził, iż Kopenhaga z relatywnie niewielką 600 tysięczną liczbą mieszkańców należy do mniejszych stolic. Jednak w jego opinii zawiązanie sojuszu duńsko-szwedzkich gmin w regionie, to już 3,9 mln obywateli, co znacznie poprawia wizerunek w skali międzynarodowej.
Wspomniany projekt jest wspierany przez nową stronę internetową www.investcph.com , który stanowi przegląd możliwości dużych projektów budowlanych.

Szef Konfederacji Przemysłu Duńskiego (DI) Anders Hedegaard stwierdził, „że nie był zaskoczony słabymi danymi, nazywając nowy raport „wezwaniem do pobudki”. Zaakcentował, że nowa strona internetowa oraz kolorowe broszury oraz kampanie marketingowe nie wystarczą.
„Musimy stworzyć warunki do zakładania firm w regionie kopenhaskim w sposób łatwiejszy i tańszy. Dublin, w którym podatek od osób prawnych (CIT) wynosi tylko 12,5% jest liderem w walce o inwestycje zagraniczne. CIT w Danii to nadal 22%”.

 

Źródło: copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości