22.4 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

W styczniu 77 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce

W-styczniu-77-proc-Polakow-bylo-przeciwnych-wprowadzeniu-euro-w-Polsce

W styczniu 77 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce.

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek przeciwników spadł o 1 punkt procentowy. Obecnie 41 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjęciu przez Polskę euro, a raczej przeciwnych jest 36 proc.

Odsetek zwolenników przyjęcia euro wzrósł w porównaniu do pomiaru grudniowego o 1 punkt proc. Obecnie jest ich łącznie 19 proc. Zdecydowanych zwolenników jest 3 proc., 16 proc. respondentów raczej poparłoby wprowadzenie euro.

Jedynie 4 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Żadna z podstawowych zmiennych społeczno-demograficznych nie wpływa istotnie na opinie dotyczące przyjęcia wspólnej waluty euro. W większości grup wiekowych, wykształcenia, pozycji zawodowej, klasy wielkości miejscowości, dominuje odsetek przeciwników przyjęcia euro i wynosi od 70 do 80 proc.

Preferencje polityczne respondentów także nie wpływają na polaryzację opinii na temat wprowadzenia euro. Wysokie odsetki przeciwników przyjęcia euro występują wśród elektoratów dwóch największych ugrupowań, nieco liczniej występują oni wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (86 proc.) niż wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (68 proc.).

Informacje o badaniu

Styczniowa fala badania została przeprowadzona w dniach 15–18 stycznia 2015 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby Polaków w wieku 15+, wylosowanej z bazy PESEL. Osoby celowe zostały wybrane w oparciu o dwustopniowy stratyfikowany schemat losowania z całkowitą liczbą realizowanych wywiadów n=1020. Wywiady zostały zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów CAPI.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości