Patryk J.: Witam, powracając z Irlandii z końcem 2008 roku, miałem przetransferowany zasiłek do Polski. W związku z tym, że sprawy papierkowe dość długo trwały, większość zasiłku za 2008 rok oraz styczeń i luty 2009 wypłacono mi w styczniu oraz lutym 2009 roku przez urząd pracy. W kwietniu 2009 podjąłem pracę w Polsce i pracuję aż do dnia dzisiejszego. Nie wiedząc jak się mam rozliczyć poszedłem do urzędu skarbowego i tam spotkała mnie niespodzianka. Pani w urzędzie skarbowym powiedziała mi, że muszę uwzględnić pobrany zasiłek jako mój dochód oraz odprowadzić podatek z tej kwoty. Że bezrobocie w Irlandii jest traktowane jako praca dodatkowa i nawet za ten okres w którym przebywałem za granicą powinienem się rozliczyć w Polsce, ponieważ mam tutaj stały meldunek i jest to traktowane jako dochód inny. Jak to jest możliwe skoro podatek od kwoty, którą uzyskałem a dokładniej został mi przetransferowany został już pobrany w samej Irlandii. Przetransferowane kwoty były netto. Bardzo bym prosił o poradę czy muszę od tej kwoty transferu, którą pobrałem w Polsce odprowadzić ponownie w Polsce podatek a może po prostu tylko zsumować to jako dochód w celu uzgodnienia progu podatkowego, ale podatek zapłacić tylko od kwoty zarobionej w Polsce. Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.
Iwona Molenda-Detyna: Zasiłek dla bezrobotnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 polsko – irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji. Oznacza to, że jeżeli osoba bezrobotna pobierająca transferowany zasiłek dla bezrobotnych ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, dochody te podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Kwotę zasiłku należy wtedy wykazać w rozliczeniu rocznym z polskim urzędem skarbowym. Z Pana pytania wynika, że zasiłek wypłacony został Panu w 2009 roku, a zatem kiedy był już Pan rezydentem podatkowym w Polsce. Kwotę zasiłku powinien Pan zatem wykazać w zeznaniu podatkowym za 2009 roku.
KirgizNaKoniu: Od 2006 roku pracuję w Irlandii – rozliczam się z Revenue, składam zeznania P60, korzystam też z odliczeń np. Rent1. Czy w tym przypadku też mogę starać się o zwrot podatku? Czy korzystając ze zwrotu podatku muszę się w jakiś sposób rozliczyć po powrocie z polskim urzędem? Gdzieś ten podatek muszę zapłacić i zastanawiam się gdzie…
Monika Miedziak: Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, w którym kraju jest Pan rezydentem podatkowym. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Irlandią przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Jeżeli zatem ma Pan miejsce zamieszkania w Irlandii, to obowiązany jest Pan rozliczyć w Polsce tylko dochody uzyskane na terytorium Polski. Jeżeli ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, to powinien Pan rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Irlandii tylko w sytuacji jeżeli uzyskał Pan jakiekolwiek dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
Duńczyk i Kwinto: Czy polsko – duńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zastosowaniu metody „wyłączenia z progresją” dotyczy dochodów w 2009 czy dopiero w 2010 roku?
Monika Miedziak: Do dochodów za 2009 rok ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego.
JestemŁadny: Dostałem zwrot podatku za zeszły rok – wróciłem do Polski i muszę rozliczyć się bo przekroczyłem w 2009 roku skalę podatkową. Mam pytanie czy w PIT uwzględnić irlandzki podatek przed zwrotem czy po zwrocie podatku?
Monika Miedziak: Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Irlandią przewiduje metodę wyłączenia z progresją, a zatem kwota zapłaconego podatku nie podlega rozliczeniu w zeznaniu podatkowym w Polsce.
WisłaWygra: Jak opodatkowani są pracownicy (marynarze) pracujący w firmie zarejestrowanej na Cyprze i opodatkowani zgodnie z tym prawem – nie osiągając żadnego dochodu w Polsce – czy mam w ogóle składać zeznanie podatkowe?
Monika Miedziak: Wynagrodzenia marynarzy zgodnie z polsko – cypryjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą być opodatkowane w tym państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa.
bak: W zeszłym roku pracowałem w Holandii przez 2 miesiące. Czy muszę się rozliczyć z tego u nas w kraju? W Polsce pracowałem w zeszłym roku tylko 1 miesiąc.
Monika Miedziak: Dochody z tytułu pracy w Holandii podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Tomasz: Mam pytanie dotyczące powrotu z Irlandii a mianowicie planuję powrót do kraju w tym roku. Co powinienem zrobić, jak się rozliczyć, jakich dokumentów użyć w urzędzie skarbowym? Pracuję na kontrakcie od 3 lat i chciałbym się rozliczyć najpierw w Irlandii a następnie w Polsce i chciałbym uniknąć podwójnego rozliczenia podatkowego.
Monika Miedziak: Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Irlandią przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Jeżeli ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, to będzie Pan obowiązany rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Irlandii, bowiem w roku podatkowym uzyska Pan dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
Jeżeli natomiast ma Pan miejsce zamieszkania w Irlandii i w związku z powrotem do Polski uległa zmianie Pana rezydencja podatkowa, to od momentu zmiany będzie Pan podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a zatem od tej chwili będzie Pan podlegał opodatkowaniu od całości dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce. Dochody z Irlandii uzyskane przed zmianą rezydencji nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.
Szymon: Jestem rezydentem podatkowym w Irlandii od 2006 roku, jednocześnie w roku 2009 uzyskałem w Polsce dochód z tytułu zakupu a następnie zbycia akcji na GPW. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania sprawa ta nie jest jasna (artykuł 13 ustęp 2 i 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) Poza wspomnianymi dochodami kapitałowymi nie mam w Polsce żadnych innych dochodów. Gdzie powinienem zapłacić podatek od dochodu z akcji i w jakiej wysokości?
Monika Miedziak: Zgodnie z art. 13 ust. 5 polsko – irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody ze sprzedaży akcji na polskiej giełdzie papierów wartościowych przez osobę będącą rezydentem podatkowym w Irlandii, podlegają opodatkowaniu tylko w Irlandii.
Marcin: Jak wielu innych Polaków pracujących i mieszkających w Irlandii, stałem się posiadaczem mieszkania w Polsce. Wynajmuję je w Polsce płacąc podatek ryczałtem. Czy w tym wypadku (płacąc ryczałt) powinienem ten ryczałt rozliczać również w kraju, w którym pracuję (w moim przypadku w Irlandii), czy może ryczałt jest czymś zupełnie niezależnym i nie wlicza się do progów podatkowych podatku dochodowego i tym samym dochodów z tego tytułu nie muszę rozliczać dodatkowo?
Monika Miedziak: Stosownie do art. 6 ust. 1 polsko – irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z majątku nieruchomego, położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie.
Powyższy przepis oznacza, iż zarówno, jeśli ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, jak i w sytuacji gdy Pana miejsce zamieszkania znajduje się w Irlandii, dochód z tytułu najmu nieruchomości położonej w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce.
Michał: Po powrocie do Polski chciałbym zostawiać w Anglii moje konto bankowe i konto ISA (zwolnione z podatku z zainwestowanymi pieniędzmi w fundusze inwestycyjne). Czy będę musiał po powrocie odprowadzać w Polsce podatek z tytułu odsetek z zainwestowanych pieniędzy?
Monika Miedziak: Zgodnie z polsko – brytyjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania odsetki podlegają opodatkowaniu u źródła (Wielka Brytania) oraz w Polsce. W tej sytuacji w Polsce będzie miała zastosowania metoda unikania podwójnego opodatkowania – odliczenia proporcjonalnego.
Monika: Chciałabym się zapytać jak rozliczyć się z podatku jeżeli pracuję i mieszkam na stale w Wielkiej Brytanii (ponad 9 lat) i planuje inwestować w Polsce. Na przykład: zakup mieszkania na wynajem lub zakup ziemi i uzyskiwanie dochodów w formie dopłat do ziemi? Chciałabym zaznaczyć, że nie planuje powrotu do Polski w najbliższej przyszłości ale nie wykluczam takiej możliwości.
Monika Miedziak: Stosownie do art. 6 ust. 1 polsko – brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z majątku nieruchomego, położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie. Zatem dochody z nieruchomości położonych na terytorium polski będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.
Joanna Niemyjska
Źródło: materiały pochodzą ze strony Zielona Linia (zielonalinia.gov.pl)
Fot: sxc.hu